Przy Muzeum Ziemi Wiśnickiej znajduje się stała ekspozycja pomników Jana Pawła II autorstwa prof. Czesława Dźwigaja przedstawiająca życie Papieża Polaka od momentu powołania na Stolicę Apostolską aż do momentu śmierci. Ekspozycja nosi nazwę “Via Sancta” – “Droga Święta”.
Via Sancta to rzeźbiarski cykl, który zaczął powstawać po śmierci Jana Pawła II, fizycznie, jako zamknięcie koncepcji i wizji, jako spiżowy odlew. Ale tak naprawdę rodził się przez dziesięciolecia. Kształtował wraz z dojrzewaniem artystycznym i ideowym autora papieskich monumentów. Narastał, nabrzmiewał w wyobraźni tak, by pod koniec pierwszej dekady nowego tysiąclecia nabrać realnych kształtów, przybrał ostateczną formę i uzyskał własne imię, po łacinie. To nie przypadek, że w języku kościoła katolickiego, mowie utrwalonej i dostojnej, nie podlegającej relatywizmowi znaczeń, mowie tradycji, ksiąg, powagi i prawdy.
W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża odprawiona została uroczysta Msza Św. w Kościele parafialnym w Nowym Wiśniczu, z udziałem przedstawicieli władz gminy, jednostek samorządowych, szkół oraz mieszkańców. Mszę Św. celebrował ks. proboszcz Krzysztof Wąchała oraz ksiądz kanonik Tadeusz Kluba, a kazanie wygłosił ksiądz Łukasz Gazda. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy odmawiając różaniec prowadzony przez członków Akcji Katolickiej udali się na plac przy Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Tam nastąpiły okolicznościowe wystąpienia Burmistrz Nowego Wiśnicza – Małgorzaty Więckowskiej oraz prof. Czesława Dźwigaja, autora pomników “Via Sancta”, które zostały pokazane w nowej odsłonie na placu przy budynku Muzeum.
Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2018_10_16_40.rocznica_wyboru_K.Wojtyly_pomniki.