Koło Gospodyń Wiejskich Kobylanki z Kobyla

Koło Gospodyń Wiejskich Kobylanki z Kobyla posiada certyfikat przynależenia do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich. Reprezentuje Gminę Nowy Wiśnicz w powiecie oraz na szczeblu wojewódzkim jak również wszędzie tam, gdzie jest zapraszane.
Koło Gospodyń Wiejskich Kobylanki z inicjatywy Sołtysa Pani Małgorzaty Grabiec zostaje reaktywowane w 2015 r. Wówczas tworzą je 24 Panie w różnym wieku od 29-68 lat, prezesem zostaje Pani Renata Kokoszka, a zastępcą Pani Jolanta Lasota. Pierwsze spotkania mają miejsce w świetlicy wiejskiej, gdzie pod okiem Pani Krystyny, gospodynie uczą się robienia ozdób, palm, gotują oraz wymieniają poglądy. W organizowanym po raz pierwszy 2016 roku Jarmarku Bożonarodzeniowym w Nowym Wiśniczu ogromnym powodzeniem cieszyły się własnoręcznie zrobione ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne. Pomoc przy organizacji wielu wydarzeń sołectwa Kobyle to m.in. pasowanie młodzieży na druhów, rodzinne pikniki, wizyta Ks. Biskupa, a dla pań „coś„ dla ciała czyli pokazy makijażu oraz dbania o siebie w Akademii Aloesu. Dzięki pomocy finansowej Gminy Nowy Wiśnicz wyremontowana została świetlica wiejska oraz budynek i stare boisko sportowe, gdzie organizowane są turnieje, ogniska dla dzieci i młodzieży a na świetlicy imprezy takie jak: Andrzejki, Sylwester, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Spotkania Opłatkowe.
Sukcesy KGW Kobylanki to: I miejsce za najpiękniejszy wieniec Dożynkowy w Gminie Nowy Wiśnicz w roku 2017, 2018 i 2019 r. Wieniec z Kobyla reprezentował po raz drugi Gminę Nowy Wiśnicz na Dożynkach Powiatowych w Bochni a w tym roku reprezentował gminę na Dożynkach Wojewódzkich w Zakliczynie, gdzie otrzymał wyróżnienie. W roku 2015 dożynkowy wieniec zdobył też II miejsce w regionie w Ogólnopolskim Konkursie Dożynkowym. W roku 2016 I miejsce na Najpiękniejszą Bombkę Choinkową w Nowym Wiśniczu oraz wiele wyróżnień np. w konkursie na dania regionalne. W 2019 roku Panie z koła zdobyły I miejsce w konkursie kulinarnym “Potrawa żniwiarza” podczas Jarmarku Wiśnickie Specjały w Nowym Wiśniczu.

Współpraca z innymi kołami m.in. KGW Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łomna, KGW Mały Wiśnicz, Łąkta Górna, Poręba Spytkowska, Żegocina rozwija się i spotkania oraz wymiana poglądów daje wiele powodów do radości.
Z inicjatywy Pani Sołtys Małgorzaty Grabiec istnieje w świetlicy duża biblioteka, gdzie można poczytać albo wymienić książkę. Panie i Panowie z KGW Kobylanki organizują wspólne wyjazdy, np. do kina, na Termy Chochołowskie, Termy Bania w Bukowinie Tatrzańskiej, do Wrocławia czy Zakopanego.
Członkinie koła zapewniają, że dzięki energii i chęciom do działania jeszcze wiele wspaniałych chwil przed nimi. Są otwarte na pomysły, chętne do pomocy i współpracy, ale też lubią ciekawie i kreatywnie spędzać czas. Efektem tego był udział w warsztatach muzycznych w projekcie „Mozart kontra Sinatra” pod czujnym okiem znakomitego wokalisty i muzyka Pana Mirosława Witkowskiego. Występ finałowy uczestników miał miejsce podczas Jarmarku Wiśnickie Specjały 2019.

Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/kolo_gosposyn_wiejskich/2019_09_KGW_Kobyle.