Pod taka nazwą odbyły się w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu warsztaty dla nauczycieli, wychowawców i instruktorów pracujących w placówkach szkolnych, opiekuńczo – wychowawczych i kulturalno – oświatowych.
Wprowadzeniem do tematu było przybliżenie historii przetwórstwa surowców by w końcowym etapie uzyskać tkaniny. W tradycyjnym samowystarczalnym gospodarstwie domowym umiejętność obróbki podstawowych surowców jakimi był len, konopia i wełna by powstałą ktanina posiadała każda kobieta. Szybki rozwój przemysłu wyparł potrzebę uczenia się rzemiosła tkackiego w celach użytkowych. Dzisiaj krosna do ręcznego tkania spotkać możemy najczęściej w izbach regionalnych i skansenach. Tam też odbywają się pokazy ręcznego wykonywania tkanin.
W drugiej warsztatowej części spotkania, uczestnicy pracowali „z tkaniną”. Na lnianych torbach wykonali aplikacje techniką szablonową a na lnianym etui na okulary odciskali wzory stempli, które sami wykonali.
W tym okresie już powoli zaczynamy przygotowywać się do Świat Bożego Narodzenia. Organizatorzy przygotowali kilka propozycji, z których będzie można czerpać inspirację podczas prowadzonych zajęć. Jedną z nich był anioł wykonany z tkaniny sizalowej i lnianej. Innymi propozycjami były skrzaty wykonane z naturalnych materiałów – szyszek, żołędzi i filcu, sowy i bałwany z materiałów recyklingowych oraz papierowe bombki i anioły. Warsztaty prowadzone były przez etnologa, plastyka – Bernadettę Błoniarz oraz plastyka – Agatę Załupską.
Ze względu na duże zainteresowanie warsztatami zorganizowaliśmy ich cztery edycje a ostatnia miała miejsce 23 listopada 2015r.
Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/OER/2015_11_25_warsztaty_tkanina.