Jubileusz 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Muchówce

19 stycznia 2016 r. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Muchówce odbyły się uroczystości dziesięciolecia funkcjonowania placówki. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez księdza Proboszcza Pawła Bartulę. Następnie zaproszeni goście, podopieczni i ich rodzice oraz pracownicy Domu spotkali się w Świetlicy Wiejskiej w Muchówce, by wspólnie świętować tę uroczystość.

Podopieczni ŚDS przygotowali występ kolędniczy i pokaz zdjęć ze wspólnych wycieczek, zabaw i spotkań integracyjnych. Uroczystości uświetniła muzyka w wykonaniu kapeli “Królewianie” z Królówki.

Kierownik, Pracownicy i Podopieczni Domu dziękują za obecność w tym szczególnym dniu gościom: Staroście Powiatu Bocheńskiego – Panu Ludwikowi Węgrzynowi, Wicestaroście Powiatu Bocheńskiego – Panu Józefowi Mroczkowi, Burmistrzowi Nowego Wiśnicza – Pani Małgorzacie Więckowskiej, Wójtowi Gminy Trzciana – Panu Józefowi Nowakowi, Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu – Panu Jerzemu Łacnemu, Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu – Panu Mirosławowi Chodurowi oraz Radnym Gminy Nowy Wiśnicz, jak również Dyrektorom i Kierownikom współpracujących jednostek. Szczególnie dziękujemy księdzu Proboszczowi Pawłowi Bartuli za nabożeństwo w intencji Podopiecznych ŚDS w Muchówce i wygłoszoną homilię.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Muchówce został powołany do życia uchwałą Rady Miejskiej w październiku 2005 r., a działalność terapeutyczną rozpoczął w styczniu 2006 r. Dom ten jest ośrodkiem wsparcia dla osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych intelektualnie oraz osób wykazujące inne zaburzenia psychiczne. Obecnie w ośrodku przebywa 36 podopiecznych. W przeważającej liczbie są to osoby z gminy Nowy Wiśnicz, ale z usług ośrodka korzystają również podopieczni z gmin: Lipnica Murowana, Trzciana i Bochnia. Działalność Domu oparta jest na różnego rodzaju treningach, przede wszystkim treningach umiejętności praktycznych takich jak: samodzielne przygotowywanie posiłków, umiejętność gospodarowania własnymi pieniędzmi, umiejętność robienia zakupów, dbania o higienę. Ze sprawniejszymi osobami prowadzone są zajęcia w formie warsztatów w celu rozbudzenia zainteresowania pracą, rozwijania umiejętności. Priorytetem w pracy z niepełnosprawnymi jest integracja, która ma zapobiegać izolacji tej grupy osób. Co roku podopieczni ŚDS biorą udział w różnych spotkaniach, zawodach sportowych, zabawach, uroczystościach patriotycznych. Co roku też organizowana jest całodniowa lub dwudniowa wycieczka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/SDS/2016_01_20_10_lat_SDS.