Jubileuszowe misterium jasełkowe w Kobylu

„Zaśpiewaliśmy Jezusowi od serca….”

Jubileuszowe, X przedstawienie jasełkowe odbyło się 28 stycznia br. w Szkole Podstawowej w Kobylu. Dla mieszkańców wsi było to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w roku. Bo też inscenizacje realizowane w Szkole im. ks. Jana Twardowskiego w Kobylu zasługują na miano wyjątkowych. Dzieło w pełni amatorskie, zaskakuje i zdumiewa rozmachem i bogactwem walorów. Artystyczna płodność głównej pomysłodawczyni i reżyser – Pani Edyty Rudek wydaje się być niewyczerpana. Znane wszystkim, biblijne wydarzenia przedstawiane są za pomocą nowatorskich środków wyrazu. Każdorazowo licznie zgromadzona publiczność konstatuje ze wzruszeniem: „Tego jeszcze nie było, to nas głęboko wzruszyło.”
Na tegoroczne jasełka zaprosiła nas pobożna, góralska rodzina. Jej najstarsi członkowie, w trakcie świątecznego spotkania w rodzinnym gronie, wtajemniczali najmłodsze latorośle (oraz widzów) w dzieje historii zbawienia.
Spektakl cechowało bogactwo zastosowanych środków artystycznych. Akt pierwszy misterium – UPADEK PIERWSZYCH RODZICÓW – przedstawiony został w formie widowiska cieni. W kolejnych odsłonach widzów zachwycały układy choreograficzne: radosny pląs małych pastuszków, uwielbienie w domu świętej Elżbiety, „biała” kołysanka Maryji, czy wreszcie dynamiczny taniec ludzi wszystkich ras w betlejemskiej grocie. Publiczność rozbawiły perypetie mieszkańców Betlejem, oczekujących na spis ludności i prostodusznych pasterzy. Niezmiennie grozę budziło okrucieństwo i bezwzględność króla Heroda. Zbawicielowi świata oddali pokłon nie tylko pasterze i królowie, ale także znani święci tacy jak: św. Jan Paweł II, św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Franciszek, św. Mikołaj, błogosławione dzieci z Fatimy oraz przedstawiciele wszystkich ras i kontynentów. Zwieńczeniem tegorocznego misterium była wzruszająca scena ofiarowania w świątyni Dziecięcia Jezus (najważniejszą z postaci zagrała mała Lena).
Na szczególne uznanie zasłużyli chórzyści, którzy swoim pięknym śpiewem tradycyjnych oraz współczesnych kolęd i pastorałek obwieszczali sedno ewangelicznego przekazu. Dopełnieniem całości była bogata w szczegóły i z pietyzmem dopracowana przez twórczynie scenografia.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne