Jarmark – Wiśnickie Specjały 2018 już za nami

Trzeci rok z rzędu mogliśmy uczestniczyć w Jarmarku Wiśnickie Specjały, który wpisuje się w historię Nowego Wiśnicza jako cykliczna impreza.

Wydarzenie rozpoczęto przemarszem z plebani do Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Wiśniczu, gdzie podczas uroczystej odpustowej mszy świętej poświęcono wieńce żniwne, bochny chlebów, bukiety ziół i kwiatów. Następnie zebrani w orszaku z towarzyszeniem Strażackiej Orkiestry Dętej ze Starego Wiśnicza udali się na wiśnicki rynek, na którym swą działalność rozpoczynały już rzemieślnicze stoiska wystawiennicze oraz „Karczma Czernieckiego”.
Bogaty program tegorocznego Jarmarku z pewnością zadowolił każdego z bardzo licznie przybyłych mieszkańców, turystów i gości. Na scenie swój repertuar zaprezentowała m.in. Strażacka Orkiestra Dęta ze Starego Wiśnicza.
W tym roku podczas jarmarku odbywał się również konkurs kulinarny „Wokół tradycji, rzemiosł i kulinariów różnych”, w którym wzięły udział: Koło Gospodyń Wiejskich z Olchawy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Łomna, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Muchówce, Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Kumoszki” z Moszczenicy, Stowarzyszenie Przyjaciół Biskupic, Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Tradycja” z Jadownik, Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne z Poręby Spytkowskiej, Koło Gospodyń Wiejskich Kobylanki z Kobyla. Panie wykazały się niezwykłym kunsztem kulinarnym bazując na przepisach z najstarszej książki kucharskiej Stanisława Czernieckiego „Compendium Ferculorum”. Komisja w składzie: Sylwia Stachowicz – etnolog, Jolanta Jaworska – nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Brzeska oraz kucharz Andrzej Szostak po degustacji i obradach przyznała kolejno:
1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Olchawy
2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Kumoszki”
3 miejsce równorzędnie – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Muchówce oraz Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Tradycja” w Jadownikach
Z racji dożynek i święta Matki Bożej Zielnej odbył się także konkurs na najpiękniejszy wieniec, który rozstrzygnięto dzięki głosowaniu publiczności. Wybór był bardzo trudny, ponieważ pomysłowość i trud wykonania każdego z wieńców zasługiwały na docenienie. Wyniki przedstawiają się następująco:
1 miejsce – Świetlica Wiejska w Kobylu
2 miejsce – Twórcy wieńca z Łomnej
3 miejsce – Świetlica Wiejska w Połomiu Dużym
Wyróżnienia otrzymały: KGW Olchawa, Świetlica Wiejska w Królówce oraz Świetlica Wiejska w Leksandrowej.
W ramach jarmarku odbył się III Festiwal Kapel Weselnych, podczas którego repertuar zaprezentowało sześć zespołów. Jury w składzie: Dawid Kurnik, Radosław Brydniak oraz Karina Banaś przyznało kapelom kolejno:
1 miejsce – Kuba Band
2 miejsce – Lubię to
3 miejsce – Remo
Pozostałe kapele: Rose Band, Kapela grać oraz Fokus otrzymały wyróżnienia. Zdobywcy pierwszego miejsca wystąpili w koncercie laureatów. Podczas festiwalu można było również zatańczyć na specjalnie ułożonym do tego celu podeście.
Poza sceną kucharz – Andrzej Szostak przygotował na olbrzymiej patelni potrawę inspirowaną kuchnią Czernieckiego. Każdy mógł skosztować danie z patelni oraz wszystkie konkursowe potrawy kuchni staropolskiej.
Zwieńczeniem imprezy był koncert gwiazdy wieczoru – zespołu BACIARY, który przyciągnął rzesze słuchaczy. Zabawę taneczną zakończył 2-krotny Mistrz Polski Prezenterów Dyskotek – PEMA!

Poniżej fotorelacja z wydarzenia:

Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2018_08_15_jarmark_wisnicki.

Zdjęcia dostępne również tutaj