W piątek, 28 września br. w sali plafonowej Zamku w Wiśniczu odbyła się konferencja “Wizja historyczna w służbie narodu w 140. rocznicę pierwszego publicznego pokazu obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem“. Jednocześnie projekt ten wpisał się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to otworzyła uroczyście Burmistrz Nowego Wiśnicza – Małgorzata Więckowska oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Andrzej Szpunar.
W ciągu 140 lat jakie w bieżącym roku mijają od pierwszego pokazu dzieła, obraz Jana Matejki z niezwykłą siłą wpisał się w narodową świadomość historyczną, odbył wiele podróży, wystawiany był w wielu miastach europejskich, podziwiany, nagradzany, a także krytykowany i od zawsze budził żywe emocje. Przybliżenie i przeanalizowanie jego historii poprzez prelekcje w trakcie zgromadzenia pogłębiło wiedzę licznie zgromadzonej publiczności. Przybyli na uroczystość również uczniowie szkół podstawowych i średnich z terenu gminy i spoza niej.
Wydarzenie odbyło się w dwóch sesjach, z których pierwszą poprowadziła pani Maria Serafińska-Domańska, natomiast drugą pan Janusz Kozioł z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wzięli w nim udział wybitni prelegenci z kraju i zagranicy, a wśród nich: mgr Michał Pilikowski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, mgr Mateusz Chramiec z Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Lejła Chasjanowa z Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie, dr Marcin Gapski z Muzeum Lubelskiego, mgr Dorota Ignatowicz-Woźniakowska z Muzeum Narodowego w Warszawie, niezależny badacz Karolina Zalewska z Warszawy, Agnieszka Opioła z Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Wiśniczu. Kilkugodzinną konferencję podsumował prof. dr hab. Andrzej Nowak z Instytutu Historii UJ. Podczas konferencji był wyświetlany również film “Arcydzieła Matejki uratowane” z pierwszej powojennej Kroniki Filmowej z grudnia 1944 r. Wernisaż fragmentu kopii Bitwy pod Grunwaldem autorstwa malarza i grafika z Poznania mgr Witolda Zakrzewskiego wzbudził ogromne zainteresowanie ze strony przybyłych.
Ekspozycja obrazu jest dostępna na zamku wiśnickim do dnia 12.10.2018 roku w godzinach otwarcia obiektu.
Organizatorami konferencji było Stowarzyszenie 60+ Nowy Wiśnicz oraz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Wiśniczu-Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego oraz Gminy Nowy Wiśnicz.
Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza.
Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2018_10_02_konferencja_wizja_historyczna.