Benefis profesora Czesława Dźwigaja

W sobotę na wiśnickim zamku odbył się jubileuszowy benefis prof. Czesława Dźwigaja z okazji 70 urodzin artysty.

Czesław Dźwigaj urodził się 18 czerwca 1950 roku w Nowym Wiśniczu. Gdy chodził do szkoły podstawowej, nic nie zwiastowało, że stanie się światowej sławy artystą.
“Rodzice martwili się, żebym zdobył jakiś zawód. Po znajomości dostałem się do zasadniczej szkoły zawodowej im. Lenina w Nowej Hucie, skończyłem ją z wynikiem znakomitym zostając elektromonterem”– wspomina.

W kolejnych latach przyszły artysta trafił do Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Po maturze w 1971 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Był tam 2-3 miesiące. “Ojciec duchowny mnie wyczuł i zasugerował, bym zdawał na akademię. Bardzo jestem mu za to wdzięczny” – przyznaje artysta.

Czesław Dźwigaj ostatecznie trafił na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie (studiował w latach 1972-1977), a będąc na piątym roku został zaangażowany jako stażysta. W 1978 zdobył grand prix na ogólnoświatowym biennale im. Dantego. To pozwoliło rozwinąć skrzydła młodemu artyście i zdobyć pierwsze zlecenia międzynarodowe. Do dziś jego prace można oglądać w różnych częściach świata, od Stanów Zjednoczonych po Australię, od Izraela po Argentynę.
Artysta jest autorem ponad 80 pomników Jana Pawła II, tworzy również obrazy, w tym monumentalne prace  w ramach wystawy pt. “Chorał polski” na stulecie odzyskania niepodległości. W Nowym Wiśniczu znajduje się kilka pomników jego autorstwa, m.in. monument Stanisława Lubomirskiego i Jan Matejki przy ratuszu, figura Matki Bożej Apokaliptycznej oraz Jana Pawła II przy kościele, pomnik Juliusza Kossaka przy Muzeum Ziemni Wiśnickiej, Stanisława Fischera obok PLSP, figura Chrystusa Króla na placu przy “starej szkole”czy na wzgórzu zamkowym Pomnik Wolności. 

Podczas benefisu artysty miały miejsce występy dzieci i młodzieży głównie z Nowego Wiśnicza, co okazało się dużą niespodzianką dla profesora.
Kolejnym punktem spotkania było otwarcie nowej wystawy prof. Czesława Dźwigaja, która czynna będzie do maja przyszłego roku. W dwóch salach Zamku – sali (Przemijanie) i sali (Narodowa) zaprezentowane zostały obrazy i rzeźby dotychczas niewystawiane.

Przed otwarciem wystawy wśród licznych gratulacji i życzeń od przybyłych gości, w imieniu prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego – radny Janusz Chwajoł, przeczytał i wręczył list gratulacyjny jubilatowi.