25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie został rozstrzelany WITOLD PILECKI – żołnierz, dobrowolny więzień KL Auschwitz (nr 4859) i twórca konspiracji wojskowej w tym obozie, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień obozów jenieckich w Lamsdorf i Murnau, oficer II Korpusu we Włoszech.
Urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu, od siedemnastego roku życia brał udział w walkach w obronie Ojczyzny. W kampanii wrześniowej walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji piechoty armii „Prusy”. 19 września 1940 r. podczas niemieckiej łapanki na warszawskim Żoliborzu celowo pozwolił się aresztować Niemcom by dostać się do Auschwitz aby zdobyć informacje o sytuacji panującej w obozie oraz stworzyć komórkę podziemia. Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. wraz z tzw. Drugim transportem warszawskim pod nazwiskiem Tomasz serafiński, otrzymał numer obozowy 4859. Był głównym organizatorem konspiracji w obozie. Opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. Planował zbrojne oswobodzenie obozu, organizował ucieczki więźniów.
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zbiegł z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Przepływając Wisłę, przez Tyniec, Puszczę Niepołomicką przedostał się do Bochni i tam ukrywał się u państwa Ożarów na ulicy Sądeckiej. Następnie dotarł do Nowego Wiśnicza, gdzie w „Koryznówce” odnalazł prawdziwego Tomasza Serafińskiego, by poinformować go, że ukrywał się pod jego nazwiskiem oraz ostrzec go przed niebezpieczeństwem aresztowania.
Po wojnie został aresztowany w maju 1948 r. i osadzony w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie, gdzie był torturowany przez funkcjonariuszy UB i oskarżony o szpiegostwo. Komunistyczne władze skazały go na karę śmierci.
Bohater Auschwitz został rozstrzelany przez rodaków – komunistów w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, w dniu 25 maja 1948 r. jego nazwisko trafiło na listę ludzi ocenzurowanych przez reżim komunistyczny w Polsce.
7 maja 2 Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie przywrócenia pamięci zbiorowej Polaków bohaterskiej postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, uznając go za godny naśladowania wzór Polaka, bez reszty oddanego sprawom Ojczyzny.