Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w MuchówceMuchówka

Muchówka 56 32-722 Królówka

14 61 293 20

http://www.parafiamuchowka.pl/

Parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce wydzielono z liczącej kilkaset lat parafii Królówka, a erygowania nowej parafii, po wielu latach starań, dokonał 28 grudnia 1948 r. ks. bp Jan Piotr Stepa.

Wnętrze kościoła w Muchówce

Budowę kościoła rozpoczęto jeszcze przed II wojną światową i prowadzono ją w latach 1934-1941. W tym samym czasie budowany był nowy kościół w Królówce. Zarówno władze kościelne jak i administracyjne, nieprzychylnie patrzyły na budowę dwóch kościołów w tak małej odległości, na terenie jednej parafii. Pomysłodawcą budowy świątyni był Alojzy Stochel, któremu Muchówka zawdzięcza również szkołę, dom ludowy i zakład, w którym zatrudnienie znalazło niegdyś ok. 200 osób. Budowę kościoła w Muchówce rozpoczęto z wielkim entuzjazmem, jednak pomimo usilnych starań, zalegalizowanie budowy u władz kościelnych nie było łatwe. Z pomocą przyszedł bł. Roman Sitko, który widząc w kurii kolejną delegację z Muchówki, powiedział zdesperowanym budowniczym, że postara się, aby biskup jadąc do Nowego Sącza, wybrał się doń przez Muchówkę. Zgodnie z obietnicą błogosławionego biskup przejeżdżał przez wieś, w której zainteresowały go wysoko pociągnięte mury i spora liczba ludzi pracujących przy budowie. Zatrzymał się i bardzo wzruszony zaangażowaniem mieszkańców, wyraził zgodę na budowę kościoła.

Budowniczym kościoła i organizatorem placówki mianowano ks. Bronisława Pałysa, po nim ks. Kazimierza Kalicińskiego, który został pierwszym proboszczem parafii w Muchówce.

Dzięki uporowi i ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców Muchówki powstał w tej miejscowości nie tylko kościół, ale również parafia, która liczy prawie 1000 wiernych.

Ołtarz główny kościoła w Muchówce

Architektura kościoła:

Jednonawowy kościół z cegły i kamienia nie posiada wyraźnych cech stylowych. Jest kryty dachówką, od frontu znajduje się wieża zwieńczona cebulastym dachem, której rozbrzmiewają trzy dzwony. Na zewnątrz po obu stronach wejścia głównego do kościoła znajdują się balkony podtrzymywane przez kamienne filary. Nad nimi umieszczono płaskorzeźby: bł. Szymona z Lipnicy i bł. Karoliny, a pod nimi figury: Matki Bożej oraz św. Józefa.

Wnętrze kościoła w Muchówce

Kościół posiada cztery ołtarze pseudogotyckie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, namalowany przez ks. Adama Stachonia w 1943 r. Natomiast w ołtarzach bocznych obrazy namalowane przez Helenę Skalską-Potoczek w 1966 r., przedstawiające św. Józefa i Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Po prawej stronie ołtarza głównego umieszczona została tablica upamiętniająca zasłużonego dla parafii proboszcza ks. Władysława Łosia, który pełnił posługę duszpasterską w Muchówce 25 lat. Światło do prezbiterium wpada przez okrągłe, witrażowe okna.

Wnętrze kościoła pokrywa polichromia figuralna wykonana przez Aleksandra Trojkowicza w 1960 r. Płaski strop nad nawą zdobią sceny: Ostatniej Wieczerzy, Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Pańskiego. Polichromia na ścianach przedstawia sceny z życia świętych Kościoła oraz postacie czterech Ewangelistów. Polichromię odnowiono w 1996 r.

 (Opracowano na podstawie książki Łucji Piątkowskiej “Parafie Ziemi Bocheńskiej”, oraz Schematyzmu Diecezji Tarnowskiej)

Funkcję proboszcza pełni:

ks. Paweł Bartula

Porządek Mszy św. i nabożeństw:

Niedziele i święta: 7:00, 10:00, 15:00

Dni powszednie:

pon, wt, czw, sob – 6:30 (w maju, czerwcu i październiku o 19.00)

śr, pt – 19:00 (w porze zimowej 17:00)

Odpusty parafialne:

Ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – pierwsza niedziela po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół w Muchówce