W tym roku odbyła się czwarta edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Pochylamy się bowiem zawsze nad najważniejszymi dla Polaków dziełami, które jawią się w powszechnej świadomości jako wybitne, będące odzwierciedleniem ducha narodu a także kształtujące tego ducha.
5 września 2015 roku w ponad 1600 miejscach w całym kraju czytany był najbardziej znany utwór Bolesława Prusa ”Lalka”. Wśród tych miejscowości nie mogło zabraknąć Nowego Wiśnicza.
Gospodarzem „Narodowego Czytania” była Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu.
Fragmenty „Lalki” czytali mieszkańcy gminy Nowy Wiśnicz: z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu Marcin Korta, Radna Rady Miejskiej w Nowym Wiśniczu Joanna Pyrz, Prezes Towarzystwa Miłośników Wiśnicza Stanisław Domański, członek Towarzystwa Miłośników Wiśnicza Danuta Dąbrowska, nauczyciel-bibliotekarz Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu Monika Wyrwa, Przewodniczący Rady Osiedla Nowy Wiśnicz Damian Capiga.
Dzięki wspaniałej interpretacji lektorów zgromadzeni w bibliotece wiśniczanie bez trudu mogli przenieść się w klimat XIX-wiecznej Warszawy i poczuć się jak klienci sklepu J. Mincel i S. Wokulski.
Zebrani bardzo chętnie zapoznawali się z ekspozycją przygotowaną specjalnie na tę okazję, składającą się z różnych wydań „Lalki”. Wykorzystując zbiory biblioteki oraz życzliwość czytelników zgromadziliśmy różne wydania „Lalki” od 1949 do 2015 roku. Ciekawostką były „Pisma wybrane” z 1951 roku autorstwa Aleksandra Głowackiego /Aleksander Głowacki – prawdziwe nazwisko Bolesława Prusa/.
Wszyscy czytający, którzy poświęcili swój czas, by dzięki magii słowa zabrać nas choć na chwilę do świata wykreowanego przez Bolesława Prusa otrzymali z rąk dyrektora książnicy – Marty Cholewy specjalne podziękowania wraz z najnowszym wydaniem „Lalki”.
Słuchając o smakołykach jakie znajdowały się w sklepie kolonialnym słuchacze chętnie skorzystali z przygotowanego dla nich poczęstunku. O nagrody książkowe oraz poczęstunek zadbał sponsor Pan Bogumił Mieszkowski.
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Marta Cholewa – serdecznie dziękuje wszystkim którzy przyjęli zaproszenie do czytania i wzięli udział w akcji „Narodowe Czytanie” oraz sponsorowi Panu Bogumiłowi Mieszkowskiemu.
Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/biblioteka/2015_09_08_lalka_czytanie.