Sukcesy młodego wiśniczanina Marcela Kuca!

Należy do grona najzdolniejszych polskich kierowców kartingowych. W ubiegłym sezonie jako jeden z nielicznych zdobył tytuł mistrza Polski i puchar Polski w dwóch najmłodszych kategoriach kartingowych w naszym kraju. Jest laureatem kilku nagród specjalnych magazynu Polski Karting. Wygrał najwięcej wyścigów i zdobył najwięcej pole position w sezonie 2012. Jako pierwszy Polak zwyciężył w finale europejskim Rotaxa w austriackim Bruck. Marcel Kuc, zawodnik z Nowego Wiśnicza, wyrasta na jednego z najlepszych kartingowców z Polski.

Gdy Marcel rozpoczynał swoją przygodę z kartingiem, pierwsze sukcesy na polskich torach poprzedziły żmudne i ciężkie treningi w kategoriach pokazowych. Zaledwie pięcioletni chłopiec poznawał polskie i zagraniczne tory kartingowe za kierownicą wózka Easykart 50. To kategoria dla najmłodszych adeptów kartingu. Takich, którzy nie mają jeszcze ośmiu lat i licencji pozwalającej na ściganie się w zawodach. Zanim osiągną odpowiedni wiek, nie mogą brać udziału w rywalizacji.

Marcel zadebiutował w zawodach w wieku lat siedmiu. Doświadczenie zdobyte podczas treningów dało mu szansę na ubieganie się o licencję o rok wcześniej. W swoim debiutanckim sezonie dwukrotnie stanął na podium klasyfikacji generalnej, zdobywając puchar Polski Rok Cup Poland oraz trzecią pozycję w Rotax Max Challenge, dwóch najpopularniejszych serii kartingowych w Polsce. Rok później należał już do grona faworytów w swoich kategoriach.

Początek sezonu 2013 był dla Marcela znakomity. Pierwsze zawody w ramach mistrzostw Europy Centralno-Wschodniej wygrał bez większych problemów. Marcel zdominował rywalizację na węgierskim torze Pannonia wygrywając z faworytami gospodarzy. To było ważne wydarzenie dla młodziutkiego kierowcy bowiem po raz pierwszy tryumfował w imprezie międzynarodowej takiej rangi.

Tydzień później błyszczał również w Toruniu, podczas inaugurującego weekendu wyścigowego w Polsce. Podwójne zwycięstwo w kategorii Micro Max Rotaxa potwierdziło tylko, że młodziutki nowowiśniczanin znakomicie odnajduje się na każdym torze.

Rywalizując z najmłodszymi kierowcami kategorii Micro Marcel nie miał sobie równych. Tuż przed inauguracyjnym weekendem wyścigowym najliczniejszej serii kartingowej w Polsce Rok Cup podjęto decyzję o zakwalifikowaniu go do starszej grupy zawodników. Jako jedyny ośmiolatek miał rywalizować w kategorii Mini Rok, a nie jak przedtem wśród najmłodszych, w Baby Rok.

Debiut w kategorii Mini wypadł nadzwyczaj dobrze. Czasy uzyskiwane przez kierowcę z Nowego Wiśnicza umiejscawiały go w pierwszej 10 zawodników, co jak na debiut było sporym osiągnięciem. Warto dodać, że w tej kategorii występuje około trzydziestu kierowców, a Marcel rywalizował w niej jako najmłodszy. Ostatecznie po ciężkich i wyczerpujących wyścigach oraz problemach ze sprzętem uplasował się na 19. pozycji.

W kolejnych zawodach Rotaxa Marcel również uplasował się w czołówce. Rywalizując ponownie w Toruniu dwukrotnie stanął na drugim miejscu podium.

Warto wspomnieć, że Marcel Kuc, jako jeden z nielicznych kierowców w Polsce rywalizuje w dwóch seriach kartingowych jednocześnie. Oznacza to, że młodziutki kierowca wystapi w tym sezonie w 16. imprezach pucharowych i pokona na torze ponad 1000 kilometrów!

W sezonie 2014 Marcel został najlepszym kierowcą kategorii Micro Max polskiej serii Rotax Max Challenge Poland. Znakomite występy w Polsce przeniósł również na zagraniczne areny. Tryumfował w niezwykle prestiżowym Eurofinale Rotax rozegranym w austriackim Brucku oraz udanie rywalizował w Rotax Central Eastern Europe Max Challenge.

Podczas gali kartingowej został laureatem nagrody specjalnej Polskiego Kartingu za najbardziej spektakularny wyczyn roku – zwycięstwo w Eurofinale.

Rok później został jednym z faworytów kategorii Mini Rok w rozgrywanych w Poznaniu i Starym Kisielinie mistrzrzostwach Polski. Zdobył tytuł mistrza kraju w Mini Roku oraz po raz kolejny z rzędu puchar Polski w kategorii Rotax Micro Max. Do swojej kolekcji dorzucił również tytuł wicemistrzowski w Micro Max.

Startował również w Rok Cup International 2015 jako najmłodszy kierowca w historii występów Polaków. Zajął 26. miejsce w gronie 115 kierowców z całego świata.

Zapraszamy na stronę Marcela Kuca http://marcelkuc.pl gdzie, można na bieżąco śledzić przebieg jego kariery sportowej.