Wiśnicki chór “CANON” śpiewa nam już 20 lat

Już 20 lat przy parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu działa młodzieżowy chór „CANON”. 27 listopada 2016 roku w kościele w Nowym Wiśniczu miała miejsce uroczysta Msza Święta oraz koncert jubileuszowy.

Historia chórów na ziemi wiśnickiej sięga już XVII wieku, kiedy to na dworze Stanisława Lubomirskiego działał jeden z najlepszych w Polsce chór i orkiestra. W ubiegłym stuleciu tj. XX wieku, wiśnicki chór kontynuował tradycje pieśniarskie. Wielu mieszkańców Wiśnicza zapewne pamięta chór prowadzony w latach 50’ przez Anielę Dyląg i organistę Stanisława Holotę. Kontynuacją tego dzieła jest założony w 1996 roku z inicjatywy ks. Marka Wachowicza, Stanisława Domańskiego oraz Katarzyny Adamczyk (Serafin) – młodzieżowy chór „CANON”.  Przez 18 lat chórem dyrygował Stanisław Domański, który pałeczkę dyrygenta przekazał Katarzynie Adamczyk. Opiekunami chóru byli kolejno ks. Marek Wachowicz, ks. Marek Kuzak, ks. Artur Babik, ks. Andrzej Romanowski a obecnie ks. Paweł Broński.

Na przestrzeni 20-letniej działalności, w chórze działało wielu młodych wiśniczan, którzy dzięki temu mieli możliwość zapoznania się z muzyką najlepszych kompozytorów takich jak J.S. Bach, W.A. Mozart, G.F. Haendel i innych a także uczestniczyli w liturgii i służyli oprawą muzyczną w czasie wiśnickich uroczystości kościelnych. Chór śpiewał w Polsce i zagranicą m.in. w Ostrej Bramie w Wilnie, na Monte Cassino, w Rzymie, na Kahlenbergu w Wiedniu itd.

Wszystkim zaangażowanym w 20-letnią działalność chóru, gratulujemy jubileuszu oraz życzymy dalszej owocnej pracy na Ziemi Wiśnickiej.

Fragment koncertu jubileuszowego chóru “CANON”

Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2016_11_27_20_lat_canon_chor.

fot. Jan Rynduch