Dni Wiśnicza – Jarmark Wiśnicki

W dniach 10 i 11 czerwca 2017 roku w Nowym Wiśniczu odbywały się “DNI WIŚNICZA” a w ich ramach także Jarmark Wiśnicki oraz zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza XIII Bieg Kmitów. W sobotę już od godzin porannych na ulicy Lipnickiej swoje rękodzieło prezentowali wystawcy z terenu naszej gminy oraz z zewnątrz. Asortyment był bardzo szeroki od biżuterii sztucznej i z kamieni, ozdób szydełkowych, serwetek, wianków, zabawek, ręcznie odlewanych wyrobów gipsowych, drewnianych mebelek dla lalek, szkatułek, obrazów olejnych na płótnie i drewnie, rzeźb poprzez przyprawy, wypieki, sery, oscypki itp.

Nieopodal wystawców z rękodziełem swoje sportowe zmagania rozpoczynali uczestnicy XIII Biegu Kmitów, który w tym roku odbywał się ulicami miasta. Jako pierwsi na mecie ustawili się najmłodsi startujący, czyli dzieci uczęszczające do klas trzecich. Następnie rywalizowały kolejne osoby z poszczególnych kategorii wiekowych. Nowością wprowadzoną w tym roku był bieg główny na dystansie 10 km. Po zakończonej rywalizacji zwycięzcy odebrali nagrody z rąk Burmistrza Nowego Wiśnicza Małgorzaty Więckowskiej oraz Prezesa TMW Stanisława Domańskiego. Następnie na scenie kolejno swoje talenty aktorskie zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Chronowie w spektaklu „Jak mama poznała tatę”, zdolności wokalne uczniowie Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu. Z programem artystycznym wystąpili również uczniowie Zespołu Szkół w Kobylu. Na scenie nie zabrakło również przedstawicieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Muchówce, którzy wykonali spektakl na wesoło „Zdrowy styl życia”. Kolejnym punktem uroczystości było oficjalne powitanie gości, odczytanie fragmentu aktu cechu wiśnickich kupców, rozdanie nagród uczestnikom konkursów organizowanych w ramach obchodów 400-lecia lokacji Wiśnicza. Następnie na scenie  pojawili się uczniowie z Zespołu Szkół w Królówce z prezentacją wokalną. Uczniowie z  Zespół Szkół w Nowym Wiśniczu wystąpili w przedstawieniu „Pół żartem, pół serio” – w wyobraźni bez granic we fryzurach barokowych. Dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszył się występ zespołu „Nieaktualni” oraz gwiazdy wieczoru – Mateusza Mijala z Zespołem. W wiśnickiej strefie kibica wieczorem transmitowano mecz Polska – Rumunia, podczas której nie brakowało emocji, a każdy gol naszej reprezentacji był przyjmowany z dużą radością i entuzjazmem zebranych. Na zakończenie sobotnich uroczystości odbyła się zabawa z Sax Killa (DJ & saxphone live).

W niedzielę 11 czerwca 2017 roku również już od godzin porannych trwał jarmark wiśnicki wokół rzemiosł różnych. Od godziny 14.00 Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula?  nieopodal Ratusza prezentowała zabawy dawne, strzelanie z łuku, turnieje i pokazy szlacheckie. Na scenie natomiast rozpoczęły się występy artystyczne  Przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Nowym Wiśniczu i Starym Wiśniczu wraz z oddziałami. Kolejnym punktem programu był koncert uczestników warsztatów wokalnych prowadzonych przy MOK w Nowym Wiśniczu pt.„Słoneczne rytmy”. Następnie grupa „Funky Dance”, działającej przy MOK w Nowym Wiśniczu wykonała   „Taneczną opowieść”. Na placu przed Ratuszem na wiwat uczestników Jarmarku miała miejsce salwa honorowa. Po niej Grupa Odtwórstwa Historycznego „Per Saecula” zaprezentowała widowisko historyczne „Staropolskie wesele”. W rytm poloneza odbył się wspólny taniec (chodzony) alejkami rynku wokół Ratusza z udziałem artystów, grup rekonstruktorów, zaproszonych gości oraz uczestniczącej publiczności. Zgromadzeni na wiśnickim rynku mogli również obejrzeć interesujący pokaz sokolniczy dzikich ptaków oraz pokaz grupy konnej Dextrarius z Ogrodzieńca. Wieczorem na scenie odbył się koncert zespołu No Breake ze Słowacji, a tuż po nim koncert gwiazdy wieczoru – Eweliny Lisowskiej z zespołem. Ale na tym wieczór się nie kończył. Na uczestników DNI WIŚNICZA czekała  zabawa z  PEMĄ, czyli Przemkiem Nowakiem, wiśniczaninem, który jest Plażowym Mistrzem Polski DJ’ów 2016. Zgromadzeni na rynku w Nowym Wiśniczu mogli obejrzeć także  przygotowany specjalnie na tę okazję pokaz sztucznych ogni.

Sobota, 10 czerwca 2017

Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2017_06_10_dni_wisnicza10i11/10czerwca.

Niedziela, 11 czerwca 2017

Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2017_06_10_dni_wisnicza10i11/11czerwca.

Więcej zdjęć na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury

http://mok.nw.com.pl/2017/06/koncert-nieaktualnych-i-mateusza-mijala/

http://mok.nw.com.pl/2017/06/jarmark-wisnicki-niedziela/

http://mok.nw.com.pl/2017/06/koncert-eweliny-lisowskiej-i-dj-pema/