W grudniu 2017r. w Szkole Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu zakończyła się realizacja projektu edukacyjnego „Taniec z historią w tle”. Projekt obejmował spotkania ze sztuką w Muzeum Narodowym w Krakowie, a ściślej w Domu Matejki, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, a także w Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Koryznówce, Zamku Lubomirskich w Wiśniczu, Izbie Regionalnej w Starym Wiśniczu. Zajęcia miały formę wykładowo-warsztatową. Równolegle spotkaniom ze sztuką towarzyszyły zajęcia taneczne prowadzone na terenie szkoły przez choreografa, panią Agatę Nizioł i obejmowały naukę tańców dworskich z okresu renesansu i baroku. W projekcie wzięło udział 45 uczniów. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków przeznaczonych na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego, a jego autorami były panie: Bożena Głąb i Małgorzata Korta. Celem projektu było pokazanie, że nauka historii, sztuki nie musi być nudna i może dostarczyć przyjemności. Muzeum to miejsce żywej kultury, otwarte i przyjazne dla wszystkich, tak więc takim właśnie chcieliśmy je przedstawić.
Uroczystość podsumowania uświetnili swoją obecnością: pani burmistrz – Małgorzata Więckowska, dyrektor MOK – pan Leszek Marszałek, pani Bernadetta Błoniarz, pan Piotr Jędrzejas – dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej, opiekunowie Koryznówki – państwo Maria i Stanisław Domańscy oraz rodzice dzieci uczestniczących w projekcie, nauczyciele i wszyscy uczniowie szkoły.
Uczniowie i opiekunowie projektu zaprezentowali efekty trzymiesięcznych spotkań ze sztuką, historią i tańcem w Krakowie i Nowym Wiśniczu. Wszyscy wiedzą, że zabytki Krakowa kryją w sobie magię zdolną oczarować każdego. Kraków i Nowy Wiśnicz to miejsca niezwykłe, klimatyczne, pełne zabytków i miejsc związanych z wielkimi artystami. Wielowiekowa przeszłość przenika do głębi niemal w każdym miejscu, bo to właśnie tu wzrastali artyści tacy jak Jan Matejko i tworzyli swe dzieła wielcy twórcy np. Wit Stwosz. Uczestnicy projektu opowiedzieli widzom historię związaną z wymienionymi artystami, przybliżyli nieznane fakty i ciekawostki z życia Stańczyka, Wita Stwosza, Matejki. Występom towarzyszyła piękna muzyka i śpiew młodych artystek z naszej szkoły: Martyny Dziedzic, Oli Gajewskiej, Magdy Czekaj, Anielki Oświęcimki, Oliwii Grabarz i Karoliny Goryczki oraz Julii Wójcik i Kornelii Korty, które przygotował do występu pan Krzysztof Klimkowski.
Na koniec mogliśmy podziwiać efekty pracy grupy tancerzy uczestniczących we wspomnianych już wcześniej zajęciach z panią Agatą Nizioł, którzy zaprezentowali publiczności dwa tańce dworskie z epoki renesansu i baroku. Ich występ podobał się bardzo uczniom, a rodzice uwieczniali na zdjęciach swoje pociechy, bowiem nieczęsto zdarza się mieć na sobie dworski strój. Uczniowie prezentowali się dostojnie. Zajęcia taneczne zawsze wychowują człowieka, odprężają i umożliwiają aktywnie spędzić wolny czas. Pozostaje mieć nadzieję, że zaszczepiona w młodych ludziach chęć zgłębiania tajników sztuki sprawi, że samodzielnie będą odkrywać piękno tkwiące w przeszłości, tradycji, bo w myśl słów Leonarda da Vinci „Piękno rzeczy śmiertelnych mija, lecz nie piękno sztuki”.
Opiekunowie projektu:
Krystyna Wnęk – Majewska
Monika Multan
Halina Skórnóg
Beata Wojtoń