Tradycja palenia sobótki na połomskiej ziemi wciąż jest żywa jak mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy przybyli w niedzielę 20 maja na tzw. Dzioły. Archaiczny, słowiański zwyczaj palenia ognisk w Zielone Świątki obecnie święto Zesłania Ducha Świętego przywróciło na połomską ziemię Stowarzyszenie Rozwoju Połomia Dużego. I jak niegdyś wokół sobótki gromadziła się cała społeczność tak i dzisiaj na pikniku zorganizowanym we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną z Połomia Dużego, bawiło się kilkaset osób, spędzając wspólnie czas.
Do sukcesu tegorocznej Połomskiej Sobótki w znacznym stopniu przyczynił się Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Urząd Gminy Nowy Wiśnicz, którzy wsparli finansowo to przedsięwzięcie przyznając dotacje
złożonym przez Stowarzyszenie projektom. Wsparcie ze strony sponsorów pozwoliło uatrakcyjnić odbywający się piknik, a o jego przebieg zadbało Stowarzyszenie oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Połomia Dużego. Niewątpliwie wielką atrakcją a zarazem wspaniałą lekcją profilaktyczną zwłaszcza dla najmłodszych była obecność jednostki z Państwowej Straży Pożarnej z Bochni oraz OSP z Lipnicy Górnej, która w bardzo widowiskowy sposób przedstawiała charakterystykę służby strażaka. Nad bezpieczeństwem czuwał także patrol policyjny z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu zapewniając zwłaszcza organizatorom spokój i bezpieczny przebieg całości.
Ale zacznijmy od początku. Inauguracja tegorocznej Połomskiej Sobótki w Małopolskiej Tradycji przypadła w udziale uczniom oraz, nauczycielom Filialnej Szkoły Podstawowej z Połomia Dużego, którzy w barwny sposób przybliżyli historię palenia ognisk w przygotowanej inscenizacji. Ogłoszony przez Stowarzyszenie konkurs skierowany do najmłodszych, polegający na przeprowadzeniu wywiadu z najstarszymi mieszkańcami Połomia na temat „Historii Połomskiej Sobótki”, po kilku słowach wstępu koordynatora Anny Berety został rozstrzygnięty i nagrodzony. Wszystkie prace bogate zarówno w treść jak i formę uhonorowane zostały jednakowo, gdyż każda była wyjątkowa i stanowiła wspaniałe źródło historii przekazanej z pokolenia na pokolenie.
„Jak pamiętam Sobótki palono od niepamiętnych czasów – mówi Emilia Kukla (ur.1931r.). Na Święto Zesłania Ducha Świętego każdy dom umajony był brzózkami lub buczyną Zielonych Świątek dostarczało ludziom wiele uciechy. Nawet w czasie II Wojny Światowej okupant nie zabraniał tego zwyczaju na naszym terenie” fragment wywiadu przeprowadzony przez Zuzannę Salwa z Panią Emilią Kukla.
Moc radości zwłaszcza wśród damskiego grona uczestników pikniku wywołało pojawienie się Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pana Adama Kwaśniaka. Nie zapomniał o czerwonych małopolskich koralach, które pojawiły się wśród upominków przywiezionych z Urzędu Marszałkowskiego, a rozdanych podczas przeprowadzanych konkursów. Równie entuzjastycznie przyjęte zostały przywiezione przez „dobre duchy” jak nazwani zostali właściciele firmy ASGA Państwo Anna i Stanisław Łukasik jakże na czasie potrzebne przed Bożym Ciałem komeżki, piękne bieżniki i słodkości. A skoro o słodkościach wspominamy to nie może zabraknąć podziękowań za wyśmienite ciasta i ciasteczka przygotowane przez stowarzyszeniowców a serwowane na biesiadnym, szwedzkim stole dla uczestników. Oczywiście i na słono bądź ostro można było podjeść kosztując pieczone na ogniu i grillu kiełbaski. Ta uczta dla ciała przeplatała się wzajemnie z ucztą dla duszy o co zadbał Pan Janusz Stańdo z Łąkty Dolnej wprowadzając uczestników we wspaniały klimat ze śpiewem, harmonią i ogniskiem w tle. Zanim jednak zapłonął ten właściwy ogień i czas Połomskiej Sobótki wybił, w nastrojowy klimat wprowadził wszystkich porywając do wspólnego śpiewu i tańca zespół Rose Band Pani Elwiry Bienias.Ta „nizinna góralka” swym głosem i niezwykłą charyzmą rozgrzała wszystkich uczestników oraz samą Sobótkę, która z nastaniem godziny 21.30 zapłonęła. W tym roku o rozpalenie Sobótki poproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych oraz kościelnych: Pani Regina Wielgus, ks. Proboszcz Krzysztof Wąchała, Pan Adam Kwaśniak, Pan Mirosław Chodur oraz Pan Edward Oświęcimka. I jak poprzednio, zapłonął ogień, którego moc rozgrzewa do działania. Dlatego też wolne datki zbierane podczas trwającego pikniku w całości i z założenia przeznaczone zostały na tworzony oddział przedszkolny w Filialnej Szkole Podstawowej w Połomiu Dużym. Tańczące na niebie iskry , które malowniczo sypały się z Sobótki wzbogacił widowiskowy pokaz sztucznych ogni zamykający niedzielne spotkanie.
To z roku na rok rozrastające się przedsięwzięcie stanowi niezwykle ważne kulturowo i społecznie wydarzenie o czym przekonuje nas coraz liczniejsza rzesza odbiorców.
Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom tegorocznego spotkania sobótkowego, a są nimi: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Gminy Nowy Wiśnicz, firma „STAL-CHEM” Państwa Doroty i Stanisława Burkiewicz, firma „DAN-BUD” Państwa Moniki i Jacka Daniec, firma „MEBLEMAT” Państwa Iwony i Mateusza Oświęcimka, firma ASGA Państwa Anny i Stanisława Łukasik, zespół ROSE BAND Pani Elwiry Bienias oraz firma „IZBUD” Państwa Beaty i Marcina Daniec.
Dziękujemy również w sposób szczególny firmie „P.U.H. ŚWIATŁO&DŹWIĘK” Pana Antoniego Dadak za bardzo indywidualne i profesjonalne podejście we współpracy.
To co najlepsze w Nas wszystkich zostało rozpalone podczas Połomskiej Sobótki, niech trwa do kolejnego jej rozpalenia.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym osobom w organizację i przebieg tego niezwykłego przedsięwzięcia.
Info pras.
Źródło: http://www.polomduzy.org
Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2018_05_29_polomska_sobotka.