Taki tytuł nosił koncert, który odbył się 18 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej można było usłyszeć mało znane teksty poetyckie i piosenki (nie tylko legionowe), mówiące o ojczyźnie i walce o wolność. Druga część nawiązywała do tradycji wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Na scenie zasiedli więc członkowie Towarzystwa Miłośników Wiśnicza i chóru „Canon”, a za nimi stanął kilkudziesięcioosobowy chór uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.
Każda piosenka była poprzedzona krótką informacją o historii jej powstania. Ponadto uczennice czytały fragmenty pamiętników Stanisławy Serafińskiej z okresu 1914 – 1918. Wyboru tekstów dokonała pani Maria Serafińska – Domańska. Goście, którzy licznie zgromadzili się w sali gimnastycznej, śpiewali wspólnie z chórem piosenki – znane i mniej znane. Akompaniowali panowie: Stanisław Domański i Krzysztof Klimkowski. Szkoła i Towarzystwo Miłośników Wiśnicza przygotowali z tej okazji śpiewniki, a wyboru piosenek dokonał pan Stanisław Domański. „Jesienną” scenografię przygotował pan Leszek Bielewicz, który był również reżyserem pierwszej części koncertu. Uczniów, którzy czytali fragmenty pamiętnika i informacje o piosenkach przygotowała pani Halina Skórnóg. Efekty specjalne przygotował pan Krzysztof Jarosz, a obecność ułanów – pana Jarosława Cyrankiewicza i pana Dawida Zyma nadała szczególnego kolorytu uroczystości.
Długie i kręte były drogi Polski do niepodległości. Dziś cieszymy się wolnością – możemy realizować nasze plany i marzenia. Najważniejsze byśmy żyli w wolnym i spokojnym kraju.
Bożena Głąb
Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/szkoly/2018_11_18_drogi_bo_niepodl.N.Wisnicz.