Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzimy w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej okazji uczniowie klas: II a, II b i II d pod kierunkiem wychowawczyń: p. Beaty Filipczyk, p. Henryki Mulki i p. Marty Pięty przygotowały i zaprezentowały społeczności klas młodszych piękny montaż słowno – muzyczny. Dzieci w piękny, podniosły, ale przystępny sposób przedstawiły ideę i przesłanie tego święta oraz rys historyczny skomplikowanej sytuacji politycznej w jakiej znalazła się Polska w czasie i po II wojnie światowej. Piękna dekoracja sali i biało-czerwona oprawa uroczystości dopełniły całości.
Od kilku lat w naszej szkole odbywały się spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Najemnicy Bocheńscy”. W tym roku przybyli do nas: prezes stowarzyszenia – p. Krzysztof Kasprzyk oraz Robert Płonka ps. „Harnaś” i Cezary Kobiela ps. „Rudy”. Panowie z uwagą wysłuchali przygotowanego programu artystycznego, a w drugiej części spotkania zaprezentowali dzieciom umundurowanie, broń (w większości repliki) i sprzęt wojskowy z tamtych czasów. Pan Krzysztof Kasprzyk opowiadał o wojennych i powojennych losach Żołnierzy Wyklętych, o zbrojnych akcjach na terenie naszego powiatu i słynnej akcji rozbicia kasy Wehrmachtu znajdującej się w wiśnickim ratuszu miejskim. Wspominał m.in. znaną w Wiśniczu postać, nieżyjącego już, doktora Jerzego Ludwikowskiego, który był członkiem AK i brał udział w tej akcji oraz wielu innych. Następnie p. Kasprzyk odpowiadał wyczerpująco na pytania uczniów, a było ich bardzo wiele, co najlepiej świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematem.
Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za przekazywanie wiedzy na temat Żołnierzy Niezłomnych młodemu pokoleniu, a uczniom klas drugich i ich paniom wychowawczyniom za przygotowanie pięknej uroczystości.
Marta Bielewicz
Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/wydarzenia/2019_03_01_zolnierze_wykleci.