Wiśnickie legendy

Powstawały i wciąż powstają legendy oparte na starych opowiadaniach, których akcja umieszczona jest w niezwykłej scenerii zabytkowych wiśnickich budowli.

Osnute wokół tematów historycznych, niekiedy będące tworem wyobraźni – nacechowane „cudownymi zdarzeniami” – łączą pierwiastki realne z fantastyką.
Nic więc dziwnego, że najciekawsze z tych opowieści stały się inspiracją dla artystów, którzy legendowe wątki i motywy włączyli do swoich konstrukcji plastycznych.
Te niezwykłe działania twórcze z przedstawieniami: Królowej Bony, Białej Damy, figlarnego Diabła i innych legendowych postaci można zobaczyć od 5 kwietnia na wystawie w Muzeum Ziemi Wiśnickiej przy ul. Zamkowej 13.
Wystawa obfituje w wielość form artystycznych, ale jej dominantą są przede wszystkim: malarstwo na szkle, grafika i tkanina artystyczna – wykonane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przez uczniów Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Obok nich prezentowane są ceramiczne patery autorstwa Dionizego Strzelbickiego, instalacja, a nawet etiudy animowane – powstałe w ramach programu Erasmus+ realizowanego przez Liceum Plastyczne w Nowym Wiśniczu i Szkołę w Raahe w Finlandii.
We wszystkich realizacjach kluczem tematycznym są legendy wiśnickie odwołujące się do źródeł ludowych, z których nasi twórcy przejęli prostotę konstrukcji fabuły (ujmując jedno dominujące zdarzenie). Uproszczony rysunek, barwność przedstawień oraz zawarty w nich nastrój tajemniczości i magii jest odzwierciedleniem nie tylko tradycyjnych kanonów czy reguł estetycznych, lecz również indywidualnych zdolności artystów.

Wystawę “Wiśnickie Legendy” oglądać będzie można od 5 kwietnia br. w Muzeum Ziemi Wiśnickiej, ul. Zamkowa 13 w Nowym Wiśniczu, w godzinach: wtorek-piątek 12-16, sobota-niedziela 10-18.

Bożena Faglio

Plakat 2-1