Uczczono 75. rocznicę odbicia więźniów politycznych

W poniedziałek, 29 lipca br., Burmistrz Nowego Wiśnicza, Małgorzata Więckowska na zaproszenie Dyrektora Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu – ppłk Pawła Jastrzębskiego wzięła udział w uroczystości upamiętnienia 75. rocznicy przeprowadzenia akcji bojowej w nocy z 26 na 27 lipca 1944 r. na niemieckie wtedy więzienie w Wiśniczu.

Wśród uczestników uroczystości obecni byli: Julian Wieciech – ostatni żyjący uczestnik akcji bojowej na więzienie w Wiśniczu, Stanisław Wieciech – były członek AK, wójt Lipnicy Murowanej – Tomasz Gromala, proboszczowie z Wiśnicza i Lipnicy (odpowiednio Krzysztof Wąchała i Mariusz Jachymczak), Dyrektor PPR Robut – Marek Ziaja, przedstawiciele Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Najemnicy Bocheńscy”, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie – płk Włodzimierz Więckowski, dyrektor CKU w Nowym Wiśniczu – Waldemar Świątek oraz pracownicy wiśnickiej jednostki.

W wyniku przeprowadzonej wówczas akcji, żołnierze Armii Krajowej uratowali 128 więźniów politycznych, na kilka godzin przed wywiezieniem ich do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Uczestnicy uroczystości oddali hołd biorącym udział w pamiętnej akcji składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z lipca 1944 roku. Wcześniej, zebranym tło historyczne wydarzeń przedstawił Krzysztof Kasprzyk z „Najemników Bocheńskich”. O dowódcy całego przedsięwzięcia – por. Józefie Wieciechu „Tamarowie” opowiedziała jego córka – Irena Wieciech zaś przebieg zdarzeń z nocy z 26 na 27 lipca 1944 przywołał z pamięci ich uczestnik Julian Wieciech ps. „Skrzat”. Ostatni żyjący uczestnik odbicia więźniów w wyniku przeprowadzonej odwetowej niemieckiej akcji pacyfikacyjnej trafił wraz z innymi partyzantami w ręce gestapo. Kolejnymi stacjami jego gehenny były obozy koncentracyjne Gross Rosen, Nordhausen, Mittlbau-Dora i Bergen-Belsen. Jako jednemu z niewielu udało się przeżyć ewakuacyjne transporty śmierci  na początku 1945 roku. Dzień po swoich 18 urodzinach świętował wyzwolenie obozu w Bergen-Belsen przez wojska brytyjskie.

Folder Gallery Error: Unable to find the directory images/stories/INFORMACJE_URZEDOWE/2019_08_01_rocznica_odbicia_wiezniow_ZK.

Foto. Arch. Zakład Karny w Nowym Wiśniczu