Gmina Nowy Wiśnicz bierze udział w konkursie Edukacyjna Gmina Małopolski #EGM2020. Od 1 września publikowaliśmy informacje przesyłane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, które dotyczyły rozwoju kompetencji cyfrowych. Na zakończenie chcielibyśmy zrobić krótkie podsumowanie tego tematu.
Świat zmienił się nie do poznania. To co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się niemożliwe, stało się rzeczywistością. Można by rzec, że dzisiejszy obraz świata wygląda jak sceny z filmu science fiction. 30 lat temu bowiem niewyobrażalnym było to, że można wyjść z domu z telefonem (bo ten, który był miał połączenie kablowe), który na dodatek zastępuje notes, portfel, mapę itd. A dziś za „zacofanego” uznawany jest ten, który porusza się bez telefonu. Osoby młode nie wyobrażają sobie życia bez takich zdobyczy technologii jak iPhone, tablet, SmartWatch itp. Są to po prostu rzeczy, które bardzo ułatwiają im życie. Choćby sytuacja związana z koronawirusem uzmysłowiła nam wszystkim jak wiele możliwości daje nam technologia. Dzięki niej możemy uczestniczyć w szkoleniach online wcale się nie przemieszczając i nie tracąc przy tym dodatkowo czasu. Możemy uzyskać teleporadę u lekarza. W razie wątpliwości podsyłamy zdjęcie wykonane telefonem na przykład krostek na skórze i gotowe. Dodatkowo w ogóle nie musimy iść do przychodni gdyż otrzymujemy e-receptę. Oszczędzamy czas, pieniądze i papier. A rezerwacja biletu online do kina, pokoju w hotelu, czy zamówienie jedzenia z dostawą do domu. Jakie to teraz proste. Klikasz i masz. Podróż samochodem z nawigacją już nie stanowi problemu. Remont na drodze i objazd podczas podróży nie jest już zaskoczeniem gdyż nawigacje są na bieżąco aktualizowane. Co więcej niektóre z nich pokazują w których miejscach tworzą się korki, tak by wcześniej można było wybrać inną trasę. A czasu nam przecież wciąż brakuje. Również dziś załatwimy wiele spraw w urzędzie jeśli tylko posiadamy profil zaufany. Dzięki niemu można wysłać przez internet dokumenty i wnioski do jednostek w całej Polsce.
Niepodważalnym jest fakt, że rozwój technologii ułatwia nam po prostu życie. Nie zastępuje jedynie bliskiego kontaktu z drugą osobą. Choć i tu był i jest nam wielce pomocy w dobie pandemii, która wymusza na nas ograniczenie spotkań w trosce o zdrowie najbliższych, szczególnie osób starszych. Nie jeden z nas korzystał zapewne na przykład ze Skype by móc porozmawiać z osobami bliskimi, pobyć z nimi online. Te i podobne aplikacje umożliwiają kontakt wizualny z osobami znajdującymi się nawet kilkaset km od nas.
Od poniedziałku uczniowie klas 4-8 przeszli na tryb nauki zdalnej. Kontaktują się poprzez platformę z nauczycielem, który prowadzi dla nich lekcje. Przebywający u siebie w pokoju uczeń można połączyć się z kilkunastoma osobami. Takie rozwiązanie niezwykle ułatwiło rodzicom, ale myślę że i nauczycielom, wypełnianie obowiązku szkolnego. Oczywiście nikt nie ma złudzeń, że bezpośredni kontakt z nauczycielem jest dla ucznia najlepszy, ale w obecnej sytuacji to najlepsze rozwiązanie z możliwych.
Technologię trzeba poznać i wykorzystywać na co dzień. Najlepiej w świat technologicznych nowinek wprowadzą zainteresowanych osoby młode, które wychowały się na niej i są z nią za pan brat.