Szanowni Państwo,
ruszyła przedsprzedaż antologii prac nagrodzonych w konkursie „1920”, który Biuro Programu „Niepodległa” organizowało w 2020 r. w związku z 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej. W publikacji znajdą się również teksty znanych polskich autorów. Zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
W czerwcu 2020 roku Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło konkurs literacki „1920” na tekst opowiadający o roku 1920 i wojnie polsko-bolszewickiej. Do konkursu przyjętych zostało ponad 360 tekstów. Spośród nich jury konkursu w składzie: Rafał Bielski, Anna Bińkowska (przewodnicząca jury), Krzysztof Bochus, Jacek Galiński, Janusz Krystosiak oraz Sylwia Zientek wyłoniło dziesięć zwycięskich prac, a Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”, przyznał dodatkowe wyróżnienie.
Od początku przy konkursie działało wydawnictwo Skarpa Warszawska, które od lat specjalizuje się zarówno w beletrystyce, jak i w publikacjach varsavianistycznych. Zwycięskie opowiadania ukażą się jego nakładem w wyjątkowej oprawie. Dodatkowo publikację wzbogacą teksty napisane przez znanych polskich autorów: Annę Bińkowską, Krzysztofa Bochusa, Jacka Galińskiego i Sylwię Zientek (członków jury) oraz Edytę Świętek, Marcina Ciszewskiego i Joannę Jax. Dzięki temu w antologii „1920. Nadzieja nie umiera nigdy” znajdzie się osiemnaście wyjątkowych tekstów, z których każdy prezentuje rok 1920 w zupełnie inny sposób. Łącznie to ponad 380 stron.
Książka dostępna jest już w <https://secure.sitebees.com/ctru/JKKI6VXkeReKxj6WjfRH_A> przedsprzedaży. Zysk ze sprzedaży publikacji zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.
Na półki księgarń antologia „1920. Nadzieja nie umiera nigdy” trafi 10 marca 2021 roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/antologia-pokonkursowa-1920-nadzieja-nie-umiera-nigdy/.
Biuro Programu „Niepodległa”