Remont kapliczek w Muchówce i w Nowym Wiśniczu zakończony

W dniu 2 listopada br. nastąpił odbiór prac konserwatorsko-restauratorskich przy kapliczce w Muchówce i w Nowym Wiśniczu przy ul. Bocheńskiej. Prace polegały m.in. na demontażu kapliczek i wykonaniu nowego fundamentu, impregnacji wzmacniającej, odsoleniu, odtworzeniu tekstu inskrypcji, zabezpieczeniu antykorozyjnym oraz uporządkowaniu terenu wokół kapliczki.
Prace te zostały odebrane bez zastrzeżeń. Koszt przeprowadzonych prac obu kapliczek wyniósł 33 300,00 zł, w tym kwota 18 000,00 zł została sfinansowana ze środków Województwa Małopolskiego ramach konkursu MAŁOPOLSKA PAMIĘTA.
Gmina Nowy Wiśnicz od kilkunastu lat remontuje kapliczki. Obiekty te współtworzą nasz krajobraz od wieków. Usytuowane na polach, przy drogach – wszędzie tam są znakiem sacrum wpisanym w przestrzeń codzienności. Z dostępnych informacji fundatorem kapliczki w Nowym Wiśniczu była rodzina Wyrwiczów. Pomagali oni grupie żydów wyrwać się z getta krakowskiego. Dostarczali więźniom w Auschwitz i Płaszów paczki z żywnością i lekami. Za swoją działalność jeden z członków rodziny Jan Wyrwicz w 1953 roku został aresztowany przez władze komunistyczne i więziony w Rawicz. Rodzina często zbierała się pod kapliczką, aby prosić Maryję o uwolnienie Wyrwicza. Dzięki pomocy uratowanych w czasie okupacji Żydów odzyskał wolność. Dnia 10 maja 2013r. córka i syn Jana Wyrwicza odebrali przyznany mu pośmiertnie medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Kapliczka ta jest mocno spleciona nie tylko z rodziną fundatorów, ale również z wiśnicką kulturą i obyczajowością. Jest miejscem ważnym dla lokalnej społeczności. Pozornie wydaje się, że jej czas minął, jednak kwiaty ozdabiające figurę znamionują, że jest otoczona troską.
Natomiast historia kapliczki w Muchówce związana jest z czasami kiedy to przez tereny południowej Polski przetaczała się Armia Czerwona. W mroźny, zimowy styczeń 1945 r. rozpoczęła się ofensywa. Obawiali się jej Niemcy, bała się polska ludność cywilna. Obawiali się śmierci, zniszczeń, kradzieży i gwałtów ze strony zwycięskiej armii. Tereny na południe od Bochni atakowała 38 Armia pod dowództwem Kiryła Moskalenki. Chcąc zdobyć ważne skrzyżowanie dróg wojska zaatakowały Muchówkę. Z opowieści rodowitych mieszkańców Muchówki wynika, że w noc przed ofensywą mieszkańcy zebrali się przed kapliczką i błagali Boga i świętych o opiekę i zachowanie ich przy życiu w czasie najazdu armii. Podczas walk spalonych zostało ponad 30 domostw, a teren na wschód od kościoła był zasłany ciałami rannych i poległych radzieckich i niemieckich żołnierzy. Życie straciło pond 150 żołnierzy. Straty mieszkańców Muchówki nie są znane, ale z informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenie nikt nie zmarł. Wielu mieszkańców ufa, że stało się to za przyczyną modlitw, które wznoszone były do Boga przy kapliczce w noc przed walkami.
Poniżej przedstawiamy efekty remontu.

logo_malopolska

Kapliczka w Muchówce przed renowacją

Kapliczka w Muchówce po renowacji

Kapliczka w Nowym Wiśniczu przed renowacją

Kapliczka w Nowym Wiśniczu po renowacji