ZOSTAŁ JUŻ TYLKO ROK NA WYMIANĘ KOPCIUCHÓW !

Od 1 lipca 2017 roku na terenie województwa małopolskiego obowiązuje uchwała antysmogowa. Wszyscy mieszkańcy Małopolski są zobowiązani do stosowania postanowień uchwały. Za niedostosowanie się do przepisów wynikających z uchwały antysmogowej grozi mandat do 500 zł. Gdy sytuacja będzie się powtarzać sprawa może zostać skierowana do sądu – kara może wynieść nawet 5 000 zł!

PRZYPOMINAMY NAJWAŻNIEJSZE REGULACJE DLA NASZEGO WOJEWÓDZTWA:

  • W całej Małopolsce obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotokoncentratów. Jest to odpad węglowy o bardzo drobnej frakcji zawierający duże ilości wilgoci, siarki, popiołu i innych zanieczyszczeń, które podczas spalania emitowane są do atmosfery.
  • Obowiązuje zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Drewno przed spaleniem powinno być sezonowane. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drewno wilgotne.
  • Do końca 2022 roku należy wymienić wszystkie stare kotły tzw. „kopciuchy”, czyli źródła ciepła na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Urządzenia przewidziane do likwidacji można zastąpić ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy, ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, kotłem na paliwo stałe.
  • Od 1 stycznia 2023 wszystkie kominki (również tzw. ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe, popularne „kozy”) muszą: spełniać wymagania ekoprojektu lub ich sprawność cieplna powinna wynosić co najmniej 80% (dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka) lub być wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu np. w ekofiltr. Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.
  • Do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4.
  • Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności.
  • Nowe kotły instalowane w nowych budynkach lub remontowanych kotłowniach muszą spełniać odpowiednie parametry emisji nie gorsze niż wyznaczone w unijnym rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu (emisja pyłu do 40 mg/m3).
  • Kotły, których eksploatacja (pierwsze uruchomienie pieca w miejscu obecnego użytkowania) rozpoczęła się w dniu 1 lipca 2017 r. lub później muszą spełniać wymagania ekoprojektu oraz posiadać wyłącznie automatyczne podawanie paliwa (nie dotyczy instalacji zgazowujących drewno) i nie mogą być wyposażone w ruszt awaryjny. Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli.
  • Na stronie internetowej https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/ (prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego) dostępna jest lista kotłów i ogrzewaczy na paliwo stałe, które są zgodne z wymaganiami ekoprojektu i obowiązującej w naszym regionie uchwały antysmogowej.

POMOC FINANSOWA:
Na wymianę kotłów można otrzymać dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Oferowane są dotacje m.in. do wymiany pieców na paliwa stałe, montażu odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian, stropów, wymiana okien i drzwi).
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:
https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/
https://www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/
https://powietrze.malopolska.pl/dofinansowanie/czyste-powietrze/

*Uchwała nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Download (PDF, 98KB)