W miejscowości Kobyle odsłonięta została pamiątkowa tablica w miejscu istnienia niemieckiego obozu pracy podczas II wojny światowej. Swoją historią sięga on sierpnia 1944 roku, kiedy to ogłoszono mobilizację ludności do robót fortyfikacyjnych. Więźniowie obozu, a wśród nich dzieci, kobiety i mężczyźni wykorzystywani byli do kopania rowów i budowania drewnianych bunkrów. Przebywało w nim około 1000 osób. Szczegóły opisane zostały w 142 numerze Wiadomości Wiśnickich z roku 2017.
Artykuł opowiadający o niemieckim obozie pracy w Kobylu dostępny tutaj
Przedsięwzięcie posadowienia głazu i tablicy było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, którym należą się wyrazy podziękowania. Inicjatywa ze strony Pana Jana Święcha, byłego dyrektora wiśnickiego „Plastyka” i współzałożyciela Towarzystwa Miłośników Wiśnicza została poparta przez władze samorządowe na czele z Panią Burmistrz Małgorzatą Więckowską. Tablicę wykonał i ufundował prof. Czesław Dźwigaj. Transport i ustawienie głazu wykonał Pan Krzysztof Kołodziejczyk, a piaskowiec i kamień do obłożenia kapliczki, która znajduje się obok głazu, oraz kamień ozdobny dostarczył Pan Stanisław Klimek. Kapliczka, która pierwotnie znajdowała się w tym miejscu została odnowiona przez Panią Ewę Bakalarz, natomiast Panowie Sławomir Pytka oraz Marcin Pytka wykonali zadaszenie i przeszklenie. Pani Emilia Kądziołka, która uczestniczyła w odsłonięciu tablicy ufundowała również figurkę Matki Bożej i jest jedną z więźniarek obozu pracy. Podziękowania należą się również zaangażowanym mieszkańcom Kobyla oraz pracownikom ZUK.
Pamięć o ludziach i wydarzeniach okresu II wojny światowej jest wciąż żywa wśród mieszkańców wiśnickiej ziemi, a dzięki takim przedsięwzięciom przekazywana młodszym pokoleniom. Szczególnie ważne jest to w przededniu 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Poniżej zdjęcia z odsłonięcia głazu z pamiątkową tablicą: