26 listopada 2000 r. poświecono pomnik Chrystusa Króla w Nowym Wiśniczu. Postawiony on został na miejscu pomnika zniszczonego przez Niemców w okresie II Wojny Światowej. Najwyższy z wiśnickich monumentów –usytuowany jest na placu obok kościoła. Zwieńczona potrójną, złoconą, koroną, ważąca 3,5 tony figura Chrystusa stojącego na symbolicznym ziemskim globie posiada napis: ”Jezu Chryste Królu wszechświata błogosław naszą Ojczyznę”.
26 listopada 1982 r. zmarł w Nowym Wiśniczu Jan Gaczoł. W 1914 r. był wcielony w szeregi I Pułku Legionów, z którym walczył m.in. o Wilno i Lwów. W roku 1921 został przeniesiony do rezerwy. 29.04.1940 r. wraz z całą rodziną wywieziony został na Sybir. 29.07.1942 r. wezwany przez gen. Leopolda Okulickiego został wcielony do armii Władysława Andersa, z którym przeszedł cały szlak bojowy, następnie osiadł w Anglii. W czerwcu 1947 r. wrócił do Polski, jednak prześladowany przez władze komunistyczne, musiał się ukrywać przez dłuższy czas.
26 listopada 1929 r. urodził się pułkownik Edward Rojek. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wieloletni dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. W pamięci Wiśniczan pozostał jako człowiek niezwykle twórczy i zasłużony dla Wiśnicza, dbający nie tylko o Zakład Karny ale także o inne obszary życia społecznego. Z jego inicjatywy m.in. umieszczono na cmentarzu wojennym za Zakładem Karnym w roku 1961 głaz upamiętniający rozstrzelanie 10 więźniów obozu niemieckiego w Nowym Wiśniczu. W roku 1968 zainicjował budowę Pomnika Pamięci na wzgórzu zamkowym. Zmarł 1 grudnia 1983r.